Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

Matematik müfredatı baştan sona yenilenecek.!
---

http://resimalani.com//Matematikzor.jpgYGS sınavında 700 000 öğrenci matematik alanında 'sıfır' doğru yapması MEB ve TÜBıTAK'ı harekete geçirdi.

Müfredat baştan sona yenilenecek. Öğrencilerin zorlandığı bölümler daha anlaşılır yöntemlerle anlatılıp. Kız öğrencilerin matematiğe ilgisi artırılacak.


YGS sınavına giren 1 837 000 adaydan 700 000 i matematik alanında sıfır net yaptı.Matemetikte yaşanan başarısızlığa çözüm bulmak ve sıfırcı öğrencilerin sayısını azaltmak için Milli Eğitim Bakanlığı , TÜBıTAK işbirliğine gitti. MEB öncelikle matematik müfredatını baştan sona yenilemeyi planlıyor.

Müfredat sadeleşecek

Protokol kapsamında TÜBıTAK, okullardaki ders müfredatlarını geliştirmek ve öğrencilerin anlayabileceği bir düzeye getirmek için yoğun bir çalışma içerisine girdi. Özellikle matematik alanında önemli ve öğrencilerin zorlandığı bölümler incelenecek. Bu bölümlerin daha basit ve anlaşılır yöntemleri araştırılarak müfredata dahil edilecek.
Buna göre anlaşılır ve somut kavramlar müfredata eklenecek. Öğrencinin bu ders için analitik kavrama yeteneğini geliştirmeye dönük çeşitli araştırmalar yapılacak. Ayrıca kız öğrencilerin matematikte daha az başarılı olduğu tespit edilirken, kız öğrencilerin ilgisinin artırılması için çalışma yürütülecek.

Fen ve ıngilizce de yenilenecek

Matematik alanının yanı sıra yine öğrencilerin büyük oranda zorlandığı fen bilimleri ve ıngilizce derslerinde de önemli değişikliklere gidilecek. Müfredat yeniden incelenerek zor bölümler tespit edilecek. Çalışmalarını hızlandıran TÜBıTAK uzmanları bu kapsamda yurtdışında yayınlanan önemli eserleri de incelemeye alacak.
 
Başarı eğrisi düşüyor

2012 YGS sonuçlarına göre sınavı geçerli sayılan 1 milyon 837 bin adaydan 50 bin 805'i 'sıfır' aldı. 700 bin adayın ise matematikten sıfır puan almaları eleştiri konusu oldu. 2012 YGS'de 'sıfır' puan alanların oranı, önceki iki yıla göre artış gösterdi. Bu yıl 50 bin 805 adayın puanları 0.5'ten küçük olduğu için hesaplanmazken, bu sayı geçen yıl 38 bin 269, 2010'da ise 14 bin olarak belirlendi.

Kaynak: haberekspres.com.tr

 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

< nceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik