Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

Türk bilim adamının Matematiğe Katkısı
---

Türk bilim adamının Matematiğe Katkısı

 Yatay ve Dikey Elips 1 ile ait olduğu asal çember arasındaki; "Yükseklik oranının Alan Oranına Eşitliği

Matematik ve Geometri Teorisyeni Kerim Sarılar dünyada bir ilki başardı ve yeni tür bir elips keşfetti.

Matematik ve Geometri Teorisyeni Kerim Sarıların buluşu olan Yatay ve Dikey Elips 2’ye ait teorem, formül ve bağıntıların akademik görüşle doğrulanması yanı sıra ortaöğretimde okutulması için seviye belirlemesi de yapıldı.

Matematik ve Geometri Teorisyeni Kerim Sarılar dünyada bir ilki başardı ve yeni tür bir elips keşfetti. Matematik ve Geometri Teorisyeni Kerim Sarıların buluşu olan Yatay ve Dikey Elips 2’ye ait teorem, formül ve bağıntıların akademik görüşle doğrulanması yanı sıra ortaöğretimde okutulması için seviye belirlemesi de yapıldı.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Matematik ve Geometri Teorisyeni Kerim Sarılar; “Bu gün orta öğretimde milletimiz mensupları adına kayıtlı bir tane matematik formülü yer almamaktadır. Ancak bizim buluşumuz olan teorem, formül ve bağıntılarımız orta öğretimde okutulması yanı sıra teknolojide yeni gelişmelere vesile teşkil edecektir. Bu husus ile ilgili görüş alma işlemimiz devam ediyor.” dedi.

Sarılar şöyle devam etti; “Yatay ve Dikey Elips 2’nin çevre uzunluğunu tam olarak veren teorem, formül ve bağıntılarımız bilinen elips ve elipsoitlerin teknolojideki kullanım alanları olan merceklerin çizim ve hesaplanmasında daha hassas netice ve verim vereceğini düşünüyoruz. Kemer köprü yapımlarında bilinen elipslere göre daha hassas ve verimli olacağını düşünüyoruz. Mercek veya gözlük camı üreticileri bizi mutlaka aramalıdır Ülkemizde mercek üretimi ile iştigal edenler mutlaka bizi aramalıdır. Bu alanlardaki üreticiler gelsinler teknolojide ülkemizi ileriye taşıyalım” dedi.

Ülkemizin ilimde öncü Üniversiteleri olan Bozok Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesinin başta Rektörleri olmak üzere değerli öğretim üyelerine teşekkür ettiğini açıklayan Sarılar; “Bu Üniversitelerimiz milli ilim üretiminin önünü açtıkları için tarihe altın harflerle yazılacaktır.” dedi.

Matematik ve Geometri Teorisyeni Kerim Sarıların buluşu olan Yatay ve Dikey Elips 2’ye ait teorem, formül ve bağıntıların akademik görüşle doğrulanması yanı sıra ortaöğretimde okutulması için seviye belirlemesi de yapıldı..

Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Ali TANDOğAN tarafından verilen akademik bilimsel görüş ve raporunda;

Yatay ve Dikey elips 2’nin çevre uzunluğunu veren formülün EK: A Yatay Elips 1’de; Uygulamalı çizim ile kendi geometrik hesaplarımla elle ve mevcut bilgisayarımla yaptığım çizimlerle karşılaştırdığımda yine; EK – B Dikey Elips 1’de uygulamalı çizim, EK – A – 1’deki Yatay Elips 2 çiziminde yaptığım hesaplar ve bunlara göre yaptığım çizimlere göre daha hassas olduğu tespiti yapılmış ve;

“Yay Oranı = Yükseklik oranı = Alan oranı eşitliğinde” Yatay ve Dikey Elips 2’nin çevre uzunluğunu veren formülün doğru olduğu saptanmıştır.

Çok sayıda teorem, formül ve bağıntı içeren buluşlarından kısa örneklerde veren Samsunlu Matematikçi Kerim Sarılar; Yatay Elips 2’de Alan oranı 2; Ao2 = Sqr(b1 ^ 2 / a ^ 2 + 1 ^ 2) / Sqr(2) çizilen bize ait bu bağıntı kullanılarak “Yay oranı = yükseklik oranı = alan oranı” eşitliğini sağlayan; Yatay Elips 2’nin çevre uzunluğunu; Çye2 = 2 *  * b2 tam olarak bulmakta,

Dikey Elips 2’de alan oranı 2 Ao2ç = 1 / (Sqr((1 / (b ^ 2 / a1^ 2)) + 1 ^ 2) / Sqr(2)) çizilen,

 

Dikey elips 2’nin hesaplanmasında; Ao2h = Sqr((1 / (b^ 2 / a1^ 2)) + 1 ^ 2) / Sqr(2) bize ait bu bağıntı kullanılarak; “Yay oranı = yükseklik oranı = alan oranı” eşitliğini sağlayan; Dikey Elips 2’nin çevresini; Çde2 = 2 *  * a2 bu formülümüz ile tam olarak bulunduğu açıklanmıştır.

Sarılar şöyle devam etti; Yine dünyada bilinen elipsin çevresini yaklaşık olarak veren formüllerin, tarafımızdan üretilen ve bize ait olan Yatay ve Dikey Elips 2’nin çevre uzunluğunu bulması mümkün olmadığı de akademik bilimsel görüşle doğrulanmıştır.

Buluşu olan Yatay ve Dikey Elips 2 nin çevresini tam olarak bulan formülün ise; Alan oranı Ao1 = b1 / a ile çizilen “Yükseklik oranı = Alan oranı eşitliğinde” elipslerin çevre uzunluğunu (yaklaşık olarak) bulmak için de kullanılmadığını açıklanmıştır.

“Yay Oranı = Yükseklik oranı = Alan oranı eşitliğinde” Yatay ve Dikey Elips 2’nin çevre uzunluğunu veren formülün doğru olduğunun saptamasından sonra Samsunlu Matematikçi Kerim Sarılar tarafından Orta öğretimde okutulması için seviye belirlemesinin yapılmasını Balıkesir Üniversitesinden talep etmiştir. Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğünün 18.09.2012 tarih B.30.2.BAÜ.0.00.00 – 622 – 1955 / 8991 sayılı yazısı eki Necatibey Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü Matematik Anabilim Dalı Başkanlığınca Anabilim Dalı Başkanı Doçent Dr. Hülya GÜR tarafından verilen akademik bilimsel görüşte; “Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nün 22.08.2012 tarih ve 622 – 1806 / 8042 sayılı yazı gereği Kerim Sarılar isimli yapımcının yazısı incelenmiş ve anabilim dalınca aşağıdaki sonuçlara ulaşıldığı açıklanmıştır.

1 - Yatay ve Dikey Elips 2’nin “Yay Oranı = Yükseklik oranı = Alan oranı eşitliğinde” Yatay ve Dikey Elips 2’nin çevre uzunluğunu veren formül bünyesinde trigonometrik bağıntıları içermesi,

2 – Üçgende benzerlik konusunu öğrenmiş öğrenciler için bir uygulama olması,

3 – Ortaöğretimde Analitik Geometri 2 dersinin “Koniklerin Analitik ıncelenmesi” konusunun kapsamına uygun olması bakımından tarafımızca uygun bulunmuştur.” görüşü verilmiştir.

(e-ha) Özel Bilimsel Haber

 

 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

< nceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik