Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

Lisans Yerleştirme Sınavları
---

 ÖK, üniversiteye girişi değiştirdi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda başarılı olanlar, açıköğretim ve önlisans programlarına yerleşecek. Lisans Yerleştirme Sınavları’nı kazanan ise örgün lisans programlarında okuyacak

YÖK, 2010’dan itibaren ÖSS’nin yerine uygulanacak yeni bir sistem getirdi. ıki aşamalı yeni sistemde, adaylar okumak istedikleri yükseköğretim programına göre sınavlara katılacak. Yeni sistemde adayların testlerdeki başarısı önemli hale gelecek.
YÖK Genel Kurulu, dün 2010’dan itibaren uygulanmak üzere yükseköğretime geçişi değiştirdi. Kurul’un bazı muhalif üyeleri, yeni sisteme imam hatip lisesi (ıHL) mezunlarının önünü açacağı gerekçesiyle karşı çıktı. Kurul’da oy çokluğuyla alınan yeni sistem şöyle:


ışte yeni sistem
Sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ortak ve tek bir sınav olacak. ıkinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 5 ayrı sınavdan oluşacak.
Adaylar YGS’den aldıkları puanla, açıköğretim ve örgün önlisans programlarına yerleşecek. LYS’ye girebilmek için YGS’den asgari bir başarı puanı elde edilecek. LYS, örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyecek.
YGS’de Türkçe (dil ve anlatım), Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında soru çıkacak.
LYS, Matematik-Geometri Sınavı (LYS 1), Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS 2), Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3), Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4) ve Yabancı Dil Sınavı (LYS 5) olmak üzere 5 alanda yapılacak.
LYS puanları Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (YD) olmak üzere 4 grupta hesaplanacak.
MF puanı için LYS 1 ve LYS 2, TM puanı için LYS 1 ve LYS 3, TS puanı için LYS 3 ve LYS 4, YD puanı için sadece LYS 5’e girilmesi zorunlu olacak. 
Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, YGS’deki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli oranda dikkate alınacak. Bu puan türlerinden ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilecek.

Alan dışına çıkmak mümkün
Öğrenciler, isterlerse alanları dışında sınavlara katılabilecek. Örneğin, TS’den mezun aday, mühendislik programı tercih etmek isterse, TS bölümünün ilgili LYS sınavlarının yanı sıra MF grubundakilerin katıldığı LYS sınavlarına girecek. ımam hatip ve diğer meslek lisesi öğrencileri, isterlerse kendi alanları dışındaki LYS testlerini de çözebilecek.
LYS’deki testlerin puanlardaki ağırlıkları, puan türlerinin hesaplanması, üniversitelerin hangi puan türünden öğrenci alacağı gibi konularını YÖK daha sonra belirleyecek.

Katsayılar değişecek
YÖK Kanunu’nda, yükseköğretime geçişte farklı katsayılarla ilgili ifadeler yer alıyor. Bu doğrultuda kanun değişikliği olmazsa, yeni sistemde de katsayılar bulunacak ancak mevcut sistemdeki 0.3 ve 0.8 olan katsayıların oranları değiştirilecek.
Kurul’da bazı YÖK üyeleri yeni sistemin dershanelere talebi artıracağını belirtti. YÖK Genel Kurulu Üyesi Bülent Serim, karşı oy yazısında, ıHL ve diğer meslek lisesi mezunlarına alan dışı tercihlerinde uygulanan farklı katsayı sisteminin kendiliğinden sona ereceğini belirtti. ıHL ve diğer meslek lisesi mezunlarının genel lise mezunları gibi tüm lisans programlarında okuma hakkına kavuşacaklarını kaydeden Serim, ıHL’yi bitirenlerin yükseköğretimin tüm programlarında öğrenim görmesinin laik eğitimin özüyle bağdaşmayacağını savundu.

Kurul’da tartışma çıktı
Kurul’da 2009 ÖSS’de ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının değiştirilmesi ilgili bölüm görüşülürken de tartışma çıktı. Bazı YÖK üyeleri, ÖSS’ye az bir süre kaldığı, adayların mevcut sisteme göre hazırlandıkları gerekçesiyle, değişiklik yapılmamasını istedi. Sistem değiştirilirse hukuki sorun doğacağı ve mevcut sisteme göre çalışan adayların dava açabileceği belirtildi. Kurul’da, adayları tedirgin etmemek amacıyla bu yılki ÖSS’de değişiklik yapılmadı.
 

Yorumlar 

 
0 #1 şEYDA 11-03-2009 20:11
:sad: :sad: :-x BEN SıZDEN BÖYLE BışEY ıSTEMEDıM
Alnt | Yneticiye raporla
 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

< nceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik