Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

Katsayı Kalktı Alanlar Arası Geçiş Serbest
---

YÖK Genel Kurulu'nda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararlaştırıldı. Artık herkes 0,12 katsayısı ile puan alacak.YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının ''kaldırıldığı'' bildirildi.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplandı. Halen devam eden toplantıdan sürpriz bir karar çıktı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, toplantıda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı.

Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu kaydedildi.


2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ''Yükseköğretime Giriş'' maddesinde, ''Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir'' hükmü yer alıyor.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın görev süresi 10 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

 

EK Puan Uygulaması Devam Ediyor

YÖK'ten yapılan açıklamada, müstakil mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin, alanlarıyla ilgili yüksek öğretim programlarına yerleştirilirken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın 0,06 ile çarpılarak, elde edilen puanın puana eklenmesi uygulamasının devam edeceği bildirildi.

 

Karar Hemen Alındı Çünkü

Daha önce 15 Eylül tarihinde de bu konuyla ilgili basın açıklaması yapılmış ve kararın alınacağı belirtilmişti. Konuyla ilgili çalışmalar tamamlandı ve kısa bir süre sonra da YÖK tarafından bu karar alınmış oldu. Çünkü yetkililer, katsayı ile ilgili yasal düzenlemenin, TBMM takviminin yoğun olmasından dolayı yapılamadığını ve kararın, ÖSYM'nin en geç 15 Aralık'a kadar hazırlaması gereken ÖSYS kılavuzunun yetişmesi için alındığını kaydetti.

Öte yandan, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu, bugün de çalışmalarını sürdürüyor.

 

Etkileri Ne Olur, şimdi Bir Yere Yerleşmek Daha mı Zor, Daha mı Kolay

Katsayılar düzenlendikten sonra öğrencilerin merak ettikleri bir konu da bu durumun kendilerini nasıl etkileyeceği. Bu durumdan etkilenecek olan aslında iki tür öğrenci profili var. Birincisi bu karardan önce katsayısı 0,12 olanlar ve bu karadan önce katsayısı 0,15 olanlar. Aslında geçen sene yapılan düzenlemelerle meslek lisesi, imam hatip vb lise öğrencilerine alan dışı tercihlerde uygulanan büyük katsayı farkı, bu öğrencilerin alan dışı tercihlerinde puanlarını oldukça düşürmekteydi. Bu nedenle bu liselere mensup bir ömğrenci Türkiye derecesi yapsa dahi hemen her istediği bölüme gidememekteydi. Ancak bu fark 2011 YGS ve LYS için yapılan düzenlemelerle ilk başta sıfırlanmış, sonra açılan dava sonucunda alan dışı 0,12 alan içi 0,15 olarak tekrar düzenlenmişti. Buna göre aslında AOBP (okul puanı) açısından öğrenciler arasındaki büyük fark ortadan kalkmıştı. Bu da bu sene yapılan son rötuşlar ile artık tamamen ortadan kalkmış durumda.

Yani sonuç olarak genel sıralamayı ciddi etkileyebilecek herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Ancak yine de yapılan bu değişiklikle birlikte tercihlerde biraz daha rekabet olacağını düşünebiliriz. Her sene sürekli açılan üniversite ve bölümler ile birlikte yerleşme de yine bir sıkıntı yaşanmayacak olsa da çok iyi bölümlerde rekabet olması muhtemel. Buna karşılık meslek, imam hatip vb liselerde sayısal derslerin yoğun olmamasından dolayı bu lise öğrencilerinin kitlesel bir başarıdan daha çok bireysel olarak yukarılara çıkacaklarını öngörebiliriz.


 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

< nceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik