Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

René Descartes - Hayatı ve Eserleri
---

René Descartes (31 Mart 1596-11 şubat 1650) Fransız matematikçi, bilimadamı ve filozoftur. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biridir.

Descartes, 1628'den itibaren,15 yıl süren geziler, savaşlar ve serüvenlerden sonra yerleştiği Hollanda'da, batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu.

Öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı.

Metot üzerine konuşmada hep karmaşıktan basite inerek, gerçeği kuşatmaya yarayacak kuralları bir bir saydı.Felsefeyi, bütün inceleme kitaplarının Latince yazıldığı bir çağda, Fransızca yazarak ve «sağduyu dünyada en iyi bölüştürülmüş şeydir» diyerek, herkesin, uzman olmayanların bile anlayabileceği bir duruma indirgedi. Descartes her tür araştırmanın pratik niteliği üzerinde ısrarla durur. Ona göre en önemli bilimlerden mekanik, insanlara yardım edecek makineleri yapma sanatı; tıp, vücudu ve ruhu tedavi etme sanatı; ahlâk, mutlu yaşama sanatıdır.

Descartes, zamanının bilginleriyle, hükümdarlarıyla ve soylularıyla ilişkiler kurmuştur. Ona hayran olan ısveç kraliçesi Kristina, Descartes'ı sarayına davet etti. Descartes, elli dört yaşında Stockholm'de bıçaklanarak öldürüldü.

şüpheciliğe farklı bir yaklaşım getirir.

  1. Septik şüphe.
  2. Metodik şüphe.

Ona göre septik şüphe anlamsızdır.Olması gereken metodik şüphedir.Metodik şüpheyi şu şekilde uygular: Önce tanrıdan, çevreden, kendinden ve başka insanlardan şüphe eder.Bunu şüphe edemeyeceği son sınıra kadar götürür.şüphe etmek düşünmektir.Düşünmek varolmaktır.<Düşünüyorum o halde varım noktasına ulaşır.>

 

ESERLERı

  • Metot Üzerine Konuşma
  • Aklın Yönetimi için Kurallar
  • Felsefenin ilkeleri
  • Metafizik Düşünceler
  • Ruhun Tutkuları

"Kesin olan bir şey var.

Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek.

şüphe etmek düşünmektir.

Düşünmekse var olmaktır.

Öyleyse var olduğum şüphesizdir.

Düşünüyorum, o halde varım.

ılk bilgim bu sağlam bilgidir.

şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim."

Tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimdir.

 

Yorumlar 

 
+1 #1 buseeeee 22-09-2012 14:59
Ya ben matematikle ilgili olan bilgileri istiyorum genelde hep hayatı veya bazı felsefi bilgileri matematik hiç geçmiyor.
Alnt | Yneticiye raporla
 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik