Giri┼č Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamlar─▒

Sponsor

Reklam ver

Buraya CŘmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

Matematik Ve Film
---


Bu konuda daha önce ara┼čt─▒rma yapm─▒┼č Akif Altundal hocam─▒za te┼čekkürler...

Kaynak: www.akifaltundal.net

 

Filmler için devam─▒n─▒ okuyunuz.

Can dostum -- Good Will Hunting 


 

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalar─▒ndan kendini al─▒koyamaz ve ba┼č─▒ derde girer. Hapise dü┼čmek üzere olan Will'i bu durumdan kurtarabilecek tek ki┼či onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire'd─▒r. Aralar─▒nda bir anla┼čma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostlu─ča do─čru yol al─▒rlar..

 Image
 

Filmde Will'in çözdü─čü tahtadaki soru Fourier Analiz konusundaki Parseval teoreminin Maple program─▒ taraf─▒ndan çözüldü─čü sayfa çok ilginç

Image

   

 Fermat ─▒n Odas─▒ - Fermat s Room

 


 

 

Vincenzo Natali, 1997 y─▒l─▒nda farkl─▒ nitelikteki insanlar─▒ tuzaklarla dolu bir küpün içine koyup oradan kurtulmalar─▒ için çözmeleri gereken ipuçlar─▒n─▒ kendilerine vermesinin ard─▒ndan tam 11 y─▒l geçti. ─▒lk filmin be─čenilmesinin hemen ard─▒ndan devam filmleri de kaç─▒n─▒lmaz oldu.

 

Devam filmlerinin hiçbirisi orjinalini geçememi┼č olsa da bu ay vizyona girecek olan Fermat’s Room (bu arada filmin orijinal ad─▒ Habitación de Fermat, La) gibi filmlere de konu olarak örnek te┼čkil etmi┼č olmas─▒ aç─▒s─▒ndan da önemli bir filmdi Cube. Fermat’s Room, birbirini tan─▒mayan 4 matematikçinin gizemli biri taraf─▒ndan büyük bir bulmacay─▒ çözmeleri için gizemli bir mekana davet edilmelerini konu al─▒yor.

 

Burada matematikçilere çözmeleri için çe┼čitli problemler sorulmakta ve sorular─▒ belirli bir zaman içerisinde bilememeleri halinde içlerinde bulunduklar─▒ mekan kendileri için bir ölüm makinas─▒na dönü┼čmektedir. Çözmeleri gereken en önemli ve büyük problem ise kendilerinin neden bu i┼č için seçilmi┼č olduklar─▒ ve neden orada bulunduklar─▒n─▒ çözmektir. Birbirleriyle aralar─▒ndaki ortak noktalar─▒ sorgulayacak ve neden orada bulunduklar─▒n─▒ çözmeye çal─▒┼čacak olan matematikçiler ayn─▒ zamanda korkunç tuzaklardan da kurtulmak için çaba sarfetmek durumunda kalacaklard─▒r.

 

Film, ad─▒n─▒ 17.yüzy─▒lda ya┼čam─▒┼č olan hukukçu Pierre De Fermat’tan alm─▒┼čt─▒r. Kendisi hukuk alan─▒nda yeti┼čmi┼č biri olmas─▒na ra─čmen çe┼čitli nedenlerle matematik alan─▒nda çal─▒┼čmaya ba┼člam─▒┼č ve bir çok matematikçiye ta┼č ç─▒karacak teoremler ortaya atm─▒┼čt─▒r. Teoremlerinin bir k─▒sm─▒ uzun y─▒llar çözülememi┼č ve hatta kendisi de bu teoremlerinin çözümlerinin de içinde bulundu─ču evinin yanmas─▒ sonucu hayat─▒n─▒ kaybetmi┼čtir.

 

Filmin ismine hayat veren ki┼čiyi aç─▒klamak için yapt─▒─č─▒m─▒z bu k─▒sa tarih turu bile filmde yer alan matematikçilerle birlikte kar┼č─▒la┼čaca─č─▒m─▒z problemlerin içeri─či ile ilgili az çok bilgi sahibi olmam─▒za yetecektir. Filmin yönetmen koltu─čunda daha önce kendi ülkeleri olan ─▒spanya’da televizyon için çektikleri yap─▒mlar ile tan─▒nan ancak ilk kez sinema filmi yöneten Luis Piedrahita ve Rodrigo Sopeña ikilisi yer almakta.

 

─▒spanyol sinemas─▒n─▒n korku alan─▒ndaki son y─▒llardaki ba┼čar─▒s─▒ (Others, Machinist, Tesis, Intacto, Darkness, vs.) ve filmin ilginç senaryosu göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda kan─▒mca y─▒l─▒n iyi korku filmlerinden birisi ile kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z.

 

 

 23 numara -- Number 23


23 say─▒s─▒n─▒ koyu bir saplant─▒ hâline getiren Walter Sparrow, hayat─▒n─▒ gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik i┼čkence cehennemine dönü┼čtürür. Walter bir türlü elinden b─▒rakamad─▒─č─▒ 23 Numara adl─▒ gizemli roman─▒n etkisiyle, kar─▒s─▒ Agatha ve ergenlik ça─č─▒ndaki o─člu Robin'le gelece─čine devam edebilmek için geçmi┼čindeki s─▒rlar─▒n kap─▒s─▒n─▒ açmaya mecbur kal─▒r.

 Image

Oyuncular 

 • Jim Carrey -Walter Sparrow & Det. Fingerling
 • Virginia Madsen -Agatha Pink Sparrow & Fabrizia
 • Logan Lerman -Robin Sparrow
 • Chris Lajoie -Benton
 • Danny Huston -Isaac French & Dr. Miles Phoenix
 • Rhona Mitra -Laura Tollins
 • Mark Pellegrino -Kyle Finch
 • Paul Butcher -Young Walter & Young Fingerling
 • Lynn Collins -Isobel Lydia Hunt a.k.a. The Suicide Blonde
 • Bud Cort -Dr. Leary

 

 

Ak─▒l Oyunlar─▒ -- A Beautiful Mind


Film, ayn─▒ isimli kitaba dayand─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r, John Nash ad─▒nda bir ┼čizofreni hastas─▒ matematikçinin hayat─▒n─▒n hikayesidir. Nash, ö─črencili─či s─▒ras─▒nda oyun kuram─▒ üzerine büyük ba┼čar─▒lar elde etmi┼č parlak bir matematikçidir. Ö─črencilik y─▒llar─▒ndan itibaren hayaller görmeye ba┼člar, mezuniyetinden sonra zamanla paranoit olur.

        Hastal─▒─č─▒n─▒n kötüle┼čmesi yüzünden i┼činden ayr─▒lmak zorunda kal─▒r, hastal─▒─č─▒ kendi çocu─čuna zarar vermesine neden olacak noktaya gelince e┼či ondan ayr─▒l─▒r. Gördü─čü tedaviler etkili olmasa da, eski e┼či ve eski i┼č arkada┼člar─▒n─▒n deste─čiyle zamanla kendili─činden iyile┼čir, tekrar üniversitede ö─čretim üyesi olur.

Image 
 

Sonunda, hastal─▒─č─▒n─▒n ba┼člamas─▒ndan evvel yapt─▒─č─▒ bulu┼člardan dolay─▒ Nobel Ekonomi Ödülünü al─▒r.Çok ba┼čar─▒l─▒ bir matematikçidir.

Oyuncular

 

Oyuncu
Karakter
Russell Crowe
John Nash
Ed Harris
Parcher
Jennifer Connelly
Alicia Nash
Christopher Plummer
Dr. Rosen
Paul Bettany
Charles
Adam Goldberg
Sol
Josh Lucas
Hansen
Anthony Rapp
Bender
Jason Gray-Stanford
Ainsley
Judd Hirsch
Helinger
Austin Pendleton
Thomas King
Vivien Cardone
Marcee
Jill M. Simon
Bar Co-Ed
Victor Steinbach
Prof. Horner
Tanya Clarke
Becky

 

 

Ödüller 

 1. En ─▒yi Yönetmen Oscar Ödülü, 2002
 2. En ─▒yi Film Oscar Ödülü, 2002
 3. En ─▒yi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü, 2002
 4. En ─▒yi Yard─▒mc─▒ Kad─▒n Oyuncu Oscar Ödülü, 2002
 5. En ─▒yi Kurgu Oscar Ödülü Adayl─▒─č─▒, 2002
 6. En ─▒yi Orijinal Müzik Oscar Ödülü Adayl─▒─č─▒, 2002
 7. En ─▒yi Erkek Oyuncu ─▒ngiliz Akademi Ödülü, BAFTA, 2002
 8. En ─▒yi Film ─▒ngiliz Akademi Ödülü Adayl─▒─č─▒, BAFTA, 2002
 9. En ─▒yi Film Alt─▒n Küre Ödülü, 2002
 10. En ─▒yi Erkek Oyuncu Alt─▒n Küre Ödülü, 2002
 11. En ─▒yi Yard─▒mc─▒ Kad─▒n Oyuncu Alt─▒n Küre Ödülü, 2002
 12. En ─▒yi Uyarlama Senaryo Alt─▒n Küre Ödülü, 2002

 

Küp I, Küp II ve Küp 0 film serisi -- Cube


 

Bilim-kurgu türünün en ilginç örneklerinden birisi olan Cube (Küp), tematik yap─▒s─▒ itibar─▒ ile dikkat çekici bir özellik ta┼č─▒yor. Küp serisinin birincisi Vincenzo Natalie, ikinci film Andrzej Sekula ve serinin son filmi Cube Zero da Ernie Barbarash taraf─▒ndan çekildi. ─▒lk filmde birbirini tan─▒mayan bir grup insan kendilerini içine nas─▒l girdiklerini bilmedikleri çok katmanl─▒ ve karma┼č─▒k bir küpte bulurlar.

        Küpün içinde uyanan insanlar ne zaman nas─▒l burada olduklar─▒n─▒ bilemez haldedirler. Hepsi birbirinin ayn─▒s─▒ küp ┼čeklindeki pek çok odada s─▒k─▒┼čm─▒┼člard─▒r ve ç─▒k─▒┼č─▒ bulmak için mücadele verirler. Zaman ilerledikçe denekler çe┼čitli öldürücü tuzaklarla kar┼č─▒la┼č─▒rlar. Küpün mant─▒─č─▒n─▒ birlikte dü┼čünerek anlamaya çal─▒┼č─▒rlar. Kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ durumlar─▒ de─čerlendirip ona göre hareket ederler.
 

Image
 

Küp I'de so─čuk ve insan─▒ bo┼člukta b─▒rakan bir anlat─▒m göze çarp─▒yor. Olay─▒n nerede geçti─či, küpün gerçekte ne oldu─ču gizemli bir ┼čekilde saklan─▒yor. Küp II'de bulmacan─▒n parçalar─▒ biraz daha belirginle┼čiyor. Oyuncular birbirini tamamlayan özelliklere sahip. Uzun u─čra┼člar sonucunda Küp II'de kad─▒n kahraman Küp'ün içinden ç─▒kmay─▒ ba┼čar─▒yor. Ne var ki, ç─▒kmas─▒yla Pentagon taraf─▒ndan öldürülmesi bir oluyor. Anla┼č─▒l─▒yor ki, ölü ya da diri kimsenin ç─▒kmas─▒ istenmiyor.

Ernie Barbarash'─▒n yönetmenli─čini yapt─▒─č─▒ Küp 0, tüm esrar─▒ aral─▒yor ve izleyiciye esrar─▒ aç─▒kl─▒yor. Küpün içindeki insanlar─▒n uzman teknisyenler taraf─▒ndan sürekli izlendi─či, her hareketlerinin kaydedildi─či ortaya ç─▒k─▒yor. Sürekli ilerledikleri odac─▒klarda birbirinden deh┼čet tuzaklarla kar┼č─▒la┼č─▒yor ve esas karaktere gelinceye kadar bir seri katil mant─▒─č─▒ ile filmdeki di─čer oyuncular tek tek deh┼četli bir ┼čekilde öldürülüyorlar. Kimisinin üzerine insan─▒ içten içe ve ani bir ┼čekilde yiyen virüs bula┼č─▒yor ve sonra çatlayarak ölüyor.
 

 Image

Kimisi odaya girdi─či an yo─čun bir ate┼čle k─▒zart─▒l─▒yor. Küp 0'da her ┼čeyin tek bir merkezden planland─▒─č─▒n─▒ ve insanlar─▒n kendi r─▒zalar─▒ ile küpe girdikleri anlat─▒l─▒yor. Bir müddet sonra gerçe─čin öyle olmad─▒─č─▒n─▒ anl─▒yorsunuz ve insanlar─▒n beyin y─▒kama metotlar─▒yla bir metne imza atmak zorunda kald─▒klar─▒n─▒ ö─čreniyorsunuz. Denek imza att─▒─č─▒n─▒ hat─▒rlayamay─▒nca yetkililer, gerçekli─činden kimsenin emin olamayaca─č─▒ bir hikâye uydurup dene─či ikna ediyorlar.

Sonuçta küp projesinin askeri bir ara┼čt─▒rma kompleksi oldu─ču ortaya ç─▒k─▒yor. Küp 0'da, denekleri izleyen teknisyenlerden birisi bu ara┼čt─▒rman─▒n insanl─▒k d─▒┼č─▒ oldu─čunu anlay─▒p içerdekilere yard─▒m ediyor. Ba┼čroldeki kad─▒n karakter imza atmadan zorla içeriye konuluyor ve suçunun aktif siyasi muhalefet yapmak oldu─ču gün yüzüne ç─▒k─▒yor! Sonuçta Küp II'deki gibi kad─▒n kahraman küpten ç─▒kmay─▒ ba┼čar─▒yor. Fakat ona yard─▒m eden uzman teknisyen yakalan─▒p, beyin fonksiyonlar─▒ eksiltilip tekrar küpe at─▒l─▒yor.
  

 Image

Me─čer küp bir deney arac─▒ym─▒┼č ve askeri birimler taraf─▒ndan ara┼čt─▒rmalar yürütüyormu┼č. ─▒lginç olan ┼ču; film salt bir gerilim filmi de─čil. Olas─▒ bir gerçeklik i┼členiyor. Filmde geçen olaylar─▒n olmas─▒ muhtemel ve o yöne do─čru gidiliyor. Etik sadece bir söylem olarak kal─▒yor (discourse). Bugün dünyada etik sadece hakim güçlerin söylemlerini benimsetmek için kulland─▒klar─▒ bir manipülasyon arac─▒ haline gelmi┼čtir. Gücü elinde bulunduran─▒n her ┼čeyi yapmas─▒n─▒ beklemek normal bir durum olarak alg─▒lanmaktad─▒r.

Son zamanlarda gen teknolojisi, insan klonlama ve insan davran─▒┼člar─▒ gibi konular─▒ inceleyen filmler gittikçe artmakta. En son "Ada" ve Robert De Niro'nun oynad─▒─č─▒ "Tanr─▒'dan Gelen" filmleri bu alanda öne ç─▒kt─▒. Bilimin insan davran─▒┼člar─▒n─▒ kontrol etmek, ona yön vermek ve insan─▒ ba┼čka insanlar─▒n istedi─či ┼čekilde yönetmek üzere kurgulanmas─▒na yönelik bir e─čilim var. Özellikle dünya politikalar─▒nda hakimiyet alan─▒n─▒ geli┼čtirmek ve korumak kayg─▒s─▒ ta┼č─▒yan kimi devletler bu e─čilimin ba┼č─▒n─▒ çekmekte.

Hollywood, üretti─či filmlerle insan─▒ bir kapana do─čru iten mekanizmalar olu┼čturmakta. Filmlerdeki tasavvurlar her ┼čeyin içini bo┼čalt─▒p, insan─▒ deh┼četengiz bir bo┼člu─ča sürüklemekte. Küp 0 filmi de tipik bir Amerikan komplosu kokusu ile tütsülenmi┼č. Filmde Pentagon'un gücünü de ayn─▒ zamanda ke┼čfetmi┼č oluyorsunuz ve Amerikan hakimiyetinin ne denli ku┼čat─▒c─▒ oldu─čuna inand─▒r─▒lmaya çal─▒┼č─▒yorsunuz.

Küp 0'da deneklerin rüyalar─▒ cihazlarla kay─▒t alt─▒na al─▒n─▒p görüntüleniyor. Dene─čin tüm davran─▒┼člar─▒ say─▒sal verilere dökülüyor. Küpün içindeyken olas─▒ tüm davran─▒┼člar─▒ hesap edilerek alt edilmeye çal─▒┼č─▒yor. Filmde bildik Hollywood tarz─▒ gerilim sahneleri ile izleyicinin dikkati diri tutulmaya çal─▒┼č─▒l─▒yor. Deh┼čet sahneleri bir seri katil konsepti ile tasarland─▒─č─▒ için deneyi yürütenlerin patolojik ruh halleri de┼čifre ediliyor. Filmdeki klastrofobik atmosfer insan davran─▒┼člar─▒n─▒ son raddesine kadar zorluyor.

Bir çe┼čit fare deneyi izlenimi yarat─▒l─▒yor. ─▒nsan─▒n bir denek olarak ç─▒k─▒┼čs─▒z bir labirente at─▒lmas─▒, özne konumundan nesne konumuna etik d─▒┼č─▒ bir ┼čekilde itilmesi hayli dü┼čündürücü bir boyut ta┼č─▒yor. Ku┼čkusuz ba┼čar─▒l─▒ bilim-kurgu filmleri modern insanl─▒─č─▒n neleri tahayyül etti─čine dair ipuçlar─▒ veriyor. Elbette bu büsbütün bir gösterge say─▒lamaz ama neticede film endüstrisi bir tasavvur dünyas─▒ üretiyor. Bu dünya hayli zor ve karanl─▒k. Küp, belki kavramlarla içine s─▒k─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒m─▒z bir dil ve söylem laboratuar─▒d─▒r.

   Pi


 Bilimkurgu ve psikoloji alan─▒nda çok sa─člam bir filmi acaba ─▒skalad─▒k m─▒ ? Acaba filmi yapanlar bir ┼čeyler ─▒skalad─▒ m─▒?
         Pi, sadece matematik disiplinindeki en önemli sabitlerden biri degil tabii ki. Ayni zamanda iki yil önce Sundance Film Festivali'nde birincilik kazanmis basarili bir sinema eseri.
         Filmdeki ana konu say─▒larla kafay─▒ yemi┼č dahi bir matematikçi.

Tabii bu dehas─▒n─▒n bedelini korkunç ba┼č a─čr─▒lar─▒ ile ödeyen dahi matematikçimiz Max Cohen say─▒lar teorisi ile ilgili saplant─▒s─▒n─▒ kendine uygulama olarak cok güncel bir konuyu, borsay─▒ seçmi┼č durumda.

Ve en büyük derdi de hisse senetleri fiyatlar─▒n─▒ yöneten genel bir kural bulmak.

Max adl─▒ dahi matematikçi arkada┼č─▒m─▒z maceras─▒ boyunca oldukça ilginç ┼čahsiyetlerle kar┼č─▒la┼č─▒yor: Ona sayg─▒ duyan, onu seven ancak bir sonuca ula┼čabilece─čine inanmad─▒─č─▒n─▒ belirterek onu vaz gecirmeye çal─▒┼čan hocas─▒, kidemli matematik profesörü. Ögrencisi ile yapt─▒─č─▒ tutkulu GO (Wei Chi) maçlar─▒ esnas─▒nda hocasi Max'e analiz etmeyi b─▒rakmas─▒n─▒ ve art─▒k "hissetmesini" söylüyor, "Her ┼čeyi matematiksel olarak analiz edemezsin, do─ča çok karma┼č─▒kt─▒r ve GO tahtas─▒ evreni yans─▒t─▒r. Hiçbir GO oyunu di─čerine benzemez, t─▒pk─▒ kar taneleri gibi." Ancak ö─črencisi, ba┼člang─▒çtaki belirsiz duruma ra─čmen oyun ilerledikçe olas─▒l─▒klar─▒n azald─▒─č─▒n─▒ ve belli kurallara uyan patternler yani kal─▒plar bulunabilecegini iddia ediyor büyük bir tutku ve inatla.

Max'in borsaya olan bu totaliter ilgisi her ne kadar safiyane ve matematik = saf güzellik ba─člam─▒nda olsa da konu ile ilgili para pul adamlar─▒ Max'in ba┼č─▒n─▒n etini yemekte gecikmiyorlar ve çal─▒┼čmalar─▒ dogrultusunda elde edecegi sonuçlar─▒ kendilerine iletmelerini istiyorlar. Max'i ikna etmek için de, bilgisayar hesaplamalar─▒n─▒ h─▒zland─▒racak ve henüz hükümet tarafindan gizlili─či kald─▒r─▒lmam─▒┼č yüksek teknoloji ürünü bir mikroi┼člemci veriyorlar.

Ve son olarak da filmin mistik yönlerini tamamlayacak Yahudiler. Max'in deyi┼či ile uzun sakall─▒ adamlar. Ciddi olarak Kabala'daki birtakim say─▒lara ulasabildikleri takdirde Tanr─▒'ya dolayisi ile de nihai ayd─▒nlanmaya ula┼čabileceklerini dü┼čünen fanatikler.

Konuyu bu ┼čekilde özetledikten sonra dikkatimi çeken ve tart─▒┼čmak istedi─čim noktalar─▒ saymak istiyorum:

1 - Filmde kullan─▒lan bilgisayar teknolojisi o kadar eski ki gözlerime inanamadim. Üzerinde RETURN yazan klavyeler, kocaman ve karakter tabanl─▒ monitörler, bugün para verseniz dahi ancak bilgisayar müzelerinde (belki) bulabileceginiz disketler. Oysa filmin çekim tarihi 90'li y─▒llarin sonu! 2 - Bilgisayarlar belli bir h─▒zda çal─▒┼č─▒rlar. Daha yava┼č ya da daha h─▒zl─▒ de─čil. Bir silikon çipi, bir sürü hesap yapt─▒rarak yakamazs─▒n─▒z! Oysa filmde baz─▒ sahnelerde tam da bu oluyor. Max hayretle fark ediyor ki çok karma┼č─▒k bir hesaplama sonucunda silikon çip yani mikroi┼člemci erimi┼č ve ortali─či v─▒c─▒k v─▒c─▒k silikon kaplam─▒┼č. Oysa mikroi┼člemciler belirledi─činiz frekansta cal─▒┼č─▒rlar üstelik bir sürü de─či┼čik ┼čekilde so─čutulurlar. Tekrarl─▒yorum: Yüksek karma┼č─▒kl─▒kta say─▒ i┼čleyen bir program yazarak i┼člemcinizi v─▒c─▒k v─▒c─▒k bir silikon y─▒─č─▒n─▒na çeviremezsiniz.

3 - Bir silikon çip "bilinç"e sahip olamaz. Yani yapay zeka anlam─▒nda tart─▒┼čmalar hala olanca harareti ile sürmektedir ama allah a┼čk─▒na biz burada bir silikon çipten bahsediyoruz. ─▒ngiliz matematikçi Sir Roger Penrose'un "The Shadows of The Mind" (Akl─▒n Gölgeleri) adl─▒ olaganüstü kitab─▒na ┼čöyle bir göz atan biri bile bir silikon çipin bilinlenmesi (!) argüman─▒n─▒n saçmal─▒─č─▒n─▒ kavrayacakt─▒r.

4 - "Say─▒larin kendileri tek ba┼člarina önemli de─čildir." Bu konuda Max'e can─▒ gönülden kat─▒l─▒yorum. "Önemli olan say─▒larin aras─▒ndaki ili┼čkilerdir." Son cümlenin hedefi birtakim saf ve kutsal say─▒larin pe┼činde olan Yahudi din adamlar─▒. Bu cümleler bir bakima "gerçek" matemati─čin manifestosu olarak kabul edilebilir.

5 - Filmin sonu. Baz─▒ etkileyici özel efektleri saymazsak finali be─čenmedi─čimi daha dogrusu öne sürdü─čü görü┼člere kat─▒lmad─▒─č─▒m─▒ söyleyebilirim. Tipki ┼čuna benziyordu: Aman Tanr─▒m, sen o kadar büyüksün ki ben seni analiz etmekten vaz geçiyorum. Bir nevi "hikmetinden sual olunmaz yarabbi" mantalitesi. Bu konuda daha fazla yorum yapmayacagim, ama özellikle filmin sonuna dikkat edin diyorum. MESAJ adli filmde de (Carl Sagan'─▒n ayni adl─▒ roman─▒ndan uyarlanmi┼č daha dogrusu bozulmu┼č bir senaryosu vard─▒) benzer bir durum söz konusu idi.

6 - Son olarak filmdeki GO sahnelerinden bahsetmek istiyorum. Oldukca etkileyici sahneler, hele Max'in hocas─▒ matematik profesörü taraf─▒ndan GO ta┼člar─▒ kullan─▒larak olu┼čturulmus bir ┼čekil var ki insan─▒n heyecanlanmamas─▒ mümkün de─čil. Bu ┼čekil normal bir GO oyunundan alinmi┼č kurallara uygun bir ┼čekil de─čil ancak öylesine sanatsal ve bütüncül bir manzara ki... Bu arada hocan─▒n GO oyunu ile ilgili dediklerine de kat─▒l─▒yorum, "dü┼čünmeyi ve analiz etmeyi b─▒rak, hisset, sezgilerini kullan." (Yaln─▒z GO anlam─▒nda kat─▒l─▒yorum, dikkat :-) Her ne kadar bu tavr─▒ benimsesem de GO'ya analitik yakla┼čimlari, GO programlar─▒n─▒ ve bilgisayarda GO yaz─▒l─▒mlar─▒ gelistiren tüm bilgisayar yaz─▒l─▒mc─▒lar─▒n çabalar─▒n─▒ da can─▒ gönülden destekliyorum. Onlar bizim bu dünyay─▒ anlamam─▒za katk─▒da bulunan isimsiz kahramanlar.

  

 Kan─▒t -- Proof


Kan─▒t ba┼črollerini Anthony Hopkins, Gwyneth Paltrow ve Jake Gyllenhaal'in payla┼čt─▒─č─▒ 2005 Amerika yap─▒m─▒ film.

        Film, matematik dehas─▒ bir baba (Anthony Hopkins) ve babas─▒ ile birlikte ya┼čamay─▒ seçen k─▒z─▒ (Catherine-Gwyneth Paltrow)'n─▒n ili┼čkilerini temel alarak, 27 ya┼č─▒ndaki genç bir kad─▒n─▒n kendini ke┼čfetme çabas─▒n─▒ konu almaktad─▒r.

        Zeki ama dengesiz, matematik dahisi olan Robert ad─▒ndaki babas─▒yla y─▒llar─▒n─▒ geçiren Catherine, 27. ya┼čgününün e┼či─čindeki genç bir kad─▒nd─▒r. Catherine'in, yaln─▒zca uzaktaki k─▒zkarde┼či Claire'in geli┼čiyle de─čil, ayn─▒ zamanda Robert'in 103 not defterindeki de─čerli çal─▒┼čmalar─▒n─▒ bulmay─▒ uman, babas─▒n─▒n eski ö─črencisi Hal'─▒n ilgisiyle de ilgilenmesi gerekmektedir.

        Catherine, Hal'in sevgisine ve Claire'in kendi hayat─▒ için buyurucu plânlar─▒na kar┼č─▒ koyarken, bütün bunlardan daha çok zihin kar─▒┼čt─▒r─▒c─▒ sorunu çözmekle u─čra┼čmaktad─▒r. Babas─▒n─▒n delili─činin ya da dahili─činin ne kadar─▒ kal─▒tsal olarak kendine geçecektir?

Image

 

Yorum ekleMatematik

Ziyaret├žilerimiz yazd─▒klar─▒ yorumdan sorumludur.
Her hangi a├ž─▒lacak bir davada IP adresi ve di─čer bilgiler payla┼č─▒lacakt─▒r.


GŘvenlik kodu
Yenile

< Ínceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik