Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

7. Sınıflara SBS Yapılacak 5 Haziran
---

Danıştay ıdari Dava Daireleri Kurulu, 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti. Buna göre, 2010-2011 öğretim yılında 7. sınıflar için SBS yapılacak.

Bir öğrenci velisi, 10 Temmuz 2010 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ılköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in, Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kademeli olarak kaldırılmasını öngören bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf SBS'nin yürütmesini durdurmuştu.

Davalı MEB, daire kararına itiraz ederek, kararın kaldırılmasını istedi. Danıştay ıdari Dava Daireleri Kurulu, MEB'in itirazını oy çokluğuyla kabul etti.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 3 yıla yayılan SBS’nin yalnızca 8. sınıfta gerçekleştirilmesi yönündeki düzenlemesinin yarattığı karmaşa, itirazlar üzerine alınan yargı kararlarıyla hem öğrencilerin hem de velilerin başını döndürdü. Danıştay ıdari Dava Daireleri Kurulu, daha önce 8. Daire’nin iptal ettiği 7. sınıf SBS’nin yapılmasına vize verdi.

DANIşTAY ıPTAL ETTı

Yeni SBS sistemine göre, 2009 - 2010 öğretim yılında 6. sınıfta olup SBS’ye katılanların 7 ve 8. sınıfta da sınava girecekleri açıklandı, bir öğrenci velisi de itiraz ederek Danıştay 8. Daire’de dava açtı. Daire, 6. sınıfta okuyanların kapsam dışında bırakılmasını anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bularak, bu yıl yapılacak 7. sınıf SBS’nin yürütmesini durdurdu. Karar üzerine MEB, Danıştay ıdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz etti.

MEB’in yaptığı itirazı kabul eden kurul, 7. sınıf SBS’nin yapılmasına vize verdi. Buna göre, 6. sınıfta SBS’ye giren öğrenciler bu yıl halen okudukları 7. sınıfta ve gelecek yıl 8. sınıfta SBS’ye katılacak. 7. sınıf SBS 5 Haziran 2011’de yapılacak. Milliyet gazetesi konuyu değişik sivil toplum kuruluşlarına sorarak değerlendirdi:

KARARA TEPKıLER

-  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ısmail Koncuk: Daha büyük kargaşaya yol açacağını düşünüyorum. MEB’in itirazının kabul edilmesini doğru buluyorum. Eğer sınav yapılmazsa ciddi kaos olacaktı. Çocukların sınava girecek olması sevindirici değil ama 6. sınıftaki SBS’den çok yüksek puan alan çocukların puanlarının sıfırlanması ihtimali vardı.
-  Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç: Karar kaos yaratacak. Mahkeme kararı esastan görüşüp yeni bir karar alabilir, MEB yine itiraz edebilir ve Kurul itirazı yeniden değerlendirebilir. Bu süreç sınav yapılana kadar devam edebilir. Bu durum hem öğrenci, hem veli psikolojisini bozacaktır.
-  Eğitim ış Genel Başkanı Yüksek Adıbelli: 8. Daire’nin kararının ardından 7. sınıflar için SBS yapılmayacak diye hazırlık yapıldı. Bakanın, veliler ve öğrencilerin aklındaki soru işaretlerini giderecek bir açıklama yapması lazım.
-  Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan: Bazı ailelerin SBS için yaptığı harcamanın sınırı yok. Çok ciddi anlamda kafayı sınava takan aileler çocuğunu 15 bin liraya kadar olan butik dershanelere gönderiyor. Haftada 20 saat özel ders aldıran aileler var. Son karar üzerine bir grup veli Danıştay’a dava açarsa ne olacak? Kısır döngü içine girilecek.
-  Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel: Sağlıklı bir karar. Maçın tam ortasında kurallar değişmemeli. Nasıl bir başlangıç yapıldıysa o şekilde devam etmeli.Kaynak : http://www.internethaber.com

 

Yorumlar 

 
0 #1 rüveyda 30-12-2010 19:32
:lol: çok çok çokkkkkkkkkkkk kk tşk kür sayenizde çözemedigim soruları çözer oldum
Alnt | Yneticiye raporla
 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

< nceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik