Giriş Formu

Reklam: 160x600
Google Reklamları

Sponsor

Reklam ver

Buraya Cmle Reklam Verebilirsiniz. reklam@matematikvegeometri.com

Google Reklamlari

YGS için Liselere 25 Gün ızin
---

 http://i46.tinypic.com/15yan2u.png
YGS sınavı LYS de tüm puan türlerini etkilediği için oldukça önemli.
 
Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in geçen yıl başlattığı bu yıl Bakan Nimet Çubukçu’nun sürdüreceği uygulama kapsamında öğrenciler 25 günü özürlü olmak üzere toplam 45 gün okula devamsızlık yapabilecek. Öğrenciler, 25 günlük özürlü devamsızlık haklarını kullanmak için sağlık raporu almak zorunda kalmayacak, velilerinin imzaları yeterli olacak.
 
Bakan Nimet Çubukçu’nun yayımladığı genelgede şöyle denildi:
“Son sınıf öğrencilerimizin sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla bu öğrenim yılına mahsus olarak ilgili yönetmeliğin 40. maddesinin ikinci fıkrasının c bendinde belirtilen özürlerin yanı sıra öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlıktan sayılması öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.”
 
MEB yetkilileri, öğrencilerin “sahte sağlık raporları” almalarının önlenmesinin ve onlara kolaylık sağlanmasının amaçlandığını ifade etti.
Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na (YGS) hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sağlık raporu almak yerine velilerinin başvurması halinde toplam 25 güne kadar izin verilmesini kararlaştırdı.

Öğrencilerin, 25 günü özürlü olmak üzere toplam 45 gün okula devamsızlık hakkı bulunuyor. Öğrenciler, 25 günlük özürlü devamsızlık haklarını kullanmak için sağlık raporu almak zorunda kalmayacak.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu konuya ilişkin genelge yayımladı. Çubukçu, genelgede, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin, özürlü devamsızlıkları ile ilgili yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında tereddüte düşüldüğü yönünde Bakanlığa bilgiler geldiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’nin okula devamsızlık ile ilgili 40. maddesine işaret eden Çubukçu, söz konusu maddenin (b) bendinde "Ders yılı içinde toplam 20 gün özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler notları ne olursa olsun başarısız sayılır" ve (c) bendinde "Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, gözaltına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için, özrün resmi kurumdan alınacak belge veya resmi/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden 5 iş günü içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir" hükümlerinin yer aldığını anımsattı.

"BU YILA ÖZGÜ"

Çubukçu, genelgede şunları kaydetti.

"Ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin, yoğun bir çalışma temposu göstererek yükseköğretime hazırlandıkları bilinmektedir. 2010 yılında yükseköğretime geçişin YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) şeklinde iki aşamalı sınavla yapılacağı ve bunlardan YGS’nin yapılacak olması da göz önünde bulundurularak, öğrencilerimizin sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla bu öğrenim yılına mahsus olarak ilgili yönetmeliğin 40. maddesinin ikinci fıkrasının c bendinde belirtilen özürlerin yanı sıra öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlıktan sayılması öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.".


MEB yetkilileri, öğrencilerin "sahte sağlık raporları" almalarının önlenmesinin ve onlara kolaylık sağlanmasının amaçlandığını ifade ettiler.

 

Kaynak: Milliyet

 

Yorumlar 

 
0 #4 merveee 20-05-2013 13:28
ygs barajını geçemeyenlerde alabilcekmi izni ?
Alnt | Yneticiye raporla
 
 
0 #3 şerif 11-02-2013 15:00
yğmur kardesm normalde 20 gun ozursuz 25 gun ozurlu devasmsızlık hakkımız varya iste onun ozurlusu günlerini veli okula başvurunca verecekler ozurlu devamsız olarak ıslenecek
Alnt | Yneticiye raporla
 
 
0 #2 vesaire 07-02-2013 23:05
Bende ygs mağduruyum,pek i,25 günlük rapor hakkı mı yoksa 25 günlük bir izin sürecimi lütfen bilgi verin..
Alnt | Yneticiye raporla
 
 
0 #1 yğmr 21-01-2013 07:16
özürlü devamsızlık olarak mı sayılacak bu yasal izin yani toplam 45 gün olan devamszlğa girecek mi ?
Alnt | Yneticiye raporla
 

Yorum ekleMatematik

Ziyaretçilerimiz yazdıkları yorumdan sorumludur.
Her hangi açılacak bir davada IP adresi ve diğer bilgiler paylaşılacaktır.


Gvenlik kodu
Yenile

< nceki   Sonraki >

Matematik | Teog Matematik | YGS Matematik | LYS Matematik | ALES Matematik