5 Adımda Odaklanma Gücünüzü Arttırın

Günümüzde insanların çalışmak veya kitap okumak gibi faaliyetlerde odaklanma sorunuyla karşılaştığını sıkça görmekteyiz. Teknolojik gelişmelerin uyarıcı etmenleri arttırmasıyla bu tarz problemler yaşamak son derece kaçınılmazdır. Ancak bu problemlerin üstesinden gelmek bizim elimizde. Dağılan dikkatimizi ve zayıflayan odağımızı uygulayacağımız bazı adımlarla güçlendirmek mümkün.

1. Dikkat dağıtan faktörleri uzaklaştırın

Dikkat dağıtan faktörleri uzaklaştırın

Telefon, sosyal medya, bilgisayar, televizyon gibi faktörleri birer kaçış noktası olarak görmekten vazgeçin. Dikkatinizi toplamanın zamanı geldiğinde hepsini bir kenara kaldıracak iradeniz var. Bu tarz araçları dinlenirken faydalanabileceğiniz imkanlar olarak düşünün ve çalışmaya başlamadan ortamdan uzaklaştırın.

2. Masanızın başında çalışın

Masanızın başında çalışın

Çalışırken yatmak veya koltukta oturmak dikkatinizin dağılmasına ve uykunuzun gelmesine sebep olur. Çalıştığınız yeri organize edin. En doğru tercih, gerekli ekipmanlarla donatılmış ve fazlalıklardan arındırılmış bir masada çalışmak olacaktır.

3. Zihninizi sakinleştirin

Zihninizi sakinleştirin

Hayatın stresi içinde beyninizin içinde kopan fırtınaları dindirmek odaklanmanız için faydalı olacaktır. Gerginliğinizi üzerinizden atmak için açık havada kısa bir yürüyüş veya nefes egzersizi gibi aktiviteler faydalı olabilir. Unutmayın, ancak dingin bir beyin ilgilenmesi gereken işe yüksek derecede odaklanabilir.

4. Sağlıklı beslenme ve Uykuya özen gösterin

Sağlıklı beslenme ve uykuya özen gösterin

Yediklerinizin tüm bedeninizi etkilediğini kabul edin. Kan dolaşımınızı yavaşlatacak hayvansal gıda ağırlıklı beslenmeyi azaltmayı deneyin. Yeterli su tüketimi ile hücrelerinizin susuz kalmasını engelleyin. Gerektiğinde yoğun çalışma temponuza ara vermeyi ve uyuyarak dinlenmeyi ihmal etmeyin. Hormon salınımının en verimli olduğu 23.00-02.00 saatleri arasında uykuda olmaya çalışın. Bedeninize istediğini verin ki o da sizin ihtiyaçlarınızı isteğiniz doğrultusunda karşılayabilsin.

5. İstikrarlı olun

İstikrarlı olun

Tüm bunları deneyip başaramadığınız konusunda kendinize haksızlık etmeyin. Bunun bir pratik olduğunu unutmayın. Hedefiniz her gün bir üst seviyeye çıkmak olsun. İstikrarlı bir şekilde çabaladığınızda zamanla yol katettiğinizi göreceksiniz.

Size Yardımcı Oldu Mu?

1 / 0

Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.