Daha Verimli Ders Çalışmanın 7 Yöntemi

Ders çalışırken çok fazla çalışmaktan ziyade, önemli husus verimli çalışmaktır. Bazı öğrenciler ‘’Günde 5 saat 6 saat ders çalışıyorum. Ama yine de sınavlarda ve dersler de istediğim başarıyı elde edemiyorum’’ diye yakınırlar. Bundan dolayı çok çalışmaktan ziyade verimli çalışmanın önemi burada ortaya çıkıyor. İşte bizde bu konuda nasıl verimli ders çalışılır onu açıklamaya çalışacağız.

1. Hedef Belirleme

hedef belirleme

En önemlilerden olan hedef belirlemedir. Elimizdeki en büyük nimetlerden biri belki de hayal kurmaktır. Bugün baktığımızda başarılı bir konuma gelmiş herkes, bu yola çıkarken ilk başta bir hayal kurarak, kendilerine bir hedef belirleyerek bu noktaya gelmişlerdir. Fakat bu hayallerin gerçekçi olması gerçekleştirilebilmesi açısından çok önemlidir. Gerçekleştirilmesi zor olan hayaller için harcanan her an bir kayıp olacaktır. Bu nedenle hayallerinizi, hedeflerinizi gerçekçi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Yani biraz kendinizi keşfetmeniz gerekmektedir. Örnek olarak, insanlara yardım etmeyi seviyorsunuz, tıbba da meraklısınız, siz bundan dolayı doktor ya da hemşire olmayı kendinize hedef belirleye bilirsiniz. Tarih öğretmeni olmak için harcadığınız zaman sizin zararınıza olacaktır.

2. Plan Yapmak

Plan Yapmak

Etkili bir plana ihtiyacınız var. Örnek olarak ders çalışmak için oturdunuz. Sonra ‘’Acaba Matematik mi? Çalışsam. Yoksa Türkçe mi? Biraz Türkçe biraz Matematik mi?’’ Gibi karmaşalardan kurtulmak için kesinlikle etkili bir plana ihtiyacınız var. Öyle bir plan yapmalısınız ki çalışmak için oturduğunuz da ne çalışacağınız belirsiz olmamalı ve planınız artarak katlanmalı. Örnek olarak birinci hafta günlük 50 soru, ikinci hafta günlük 60 soru gibi planınız programlı bir şekilde artarak devam etmelidir.

3. Ders Çalışma Ortamı

Masanızın başında çalışın

Ders çalışma ortamı çok önemlidir. Ders çalışmak için oturduğunuzda güzel ve düzenli bir masaya ihtiyacınız var. Masada dersle alakalı olmayan materyallerin bulunmaması lazım, masada sadece derslerinizle alakalı kitap, defter, kalem gibi şeyler bulunmalı. Bu konuda çok önemli bir nokta daha var dikkatinizi dağıtan, o da telefon evet arada bir sosyal medyayı kontrol etmek kafa dağıtıyor ama bu kafa dağıtması, size pahalıya mal olabilir. Çünkü yapmış olduğunuz çalışmaların karşılığını alamazsınız. Biraz sosyal medya, biraz ders derken bütün o anlık çalışmanız çöp olabilir.

4. Kitap Okumak

Kitap Okumak

Kitap okumak bir çok açıdan değerli. Çünkü soru çözerken özellikle, paragraf sorusu çözerken uzun metinlerde sebep sonuç ilişkisini kurmanız açısından, soruları okurken hızlanmamız açısından ve bunun yanında ek olarak size kattığı genel kültür değerleri açısından birçok faydasının olduğunu göreceksinizdir.

5. Cımbızla Çek Yöntemi

Cımbızla Çek Yöntemi

Not almak hocanın söylediklerini not almak ya da kitaptaki önemli yerlerin altını çizerek küçük, faydalı notlar almak. Bunları süslü yaparak görsel hafızamıza da yardımcı olacak şekilde de not alabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken husus her şeyi yazmamak önemli şeyleri not almaktır.

6. Ayakta Uyuma

Sağlıklı beslenme ve uykuya özen gösterin

Ayakta uyursan kaybedersin! Şöyle zihnimiz gün içerisinde öğrendiği bilgileri gece uzun süreli belleğe aktarır. Eğer biz uykunuzu düzgün alamazsanız gün içerisinde öğrendiğiniz tüm bilgiler çöpe gider. Hepsi, kısa sürede unutulur.

7. Asla Vazgeçme

İstikrarlı olun

Asla vazgeçmeyin! Zaman zaman herkes yaptığı şeyden bıkabilir. Bu çok normal, bazen çalışırsın çalışırsın olmaz, böyle zamanlar da her şeyi bırakın o günü kendinize ayırın başka şeylerle uğraşın dışarı çıkın gezin, oyun oynayın vb. Fakat ertesi gün senin için, hayallerin için bir milat olsun o zaman neyi yanlış yaptınız onu saptamaya çalışın. Bunu belirledikten sonra yolunuza emin adımlarla devam edin. Bu size ileride verimli ders çalışmada oldukça katkı sağlayacaktır. Hayallerinizi gerçekleştirmek için daima çaba gösterin her başarı hedeflerinize ve hayallerinize emin adımlarla yürümekte size güç verecektir.

Bu önemli 7 maddeyi anlattık ama hepsinden önemli bir şey var onu unutmayalım. Hedeflerimiz için kalkıp bir adım atmanız gerekiyor. Çünkü unutmayın ki binlerce kilometrelik bir yol bile sadece ufacık bir adımla başlar.

Size Yardımcı Oldu Mu?

4 / 1

Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.