Sudoku nedir, nasıl oynanır? (Basit mantık)

Sudoku bir bulmaca oyunudur ve oldukçada zevklidir. Gazetelerin bulmaca sayfalarının vazgeçilmezleri arasındadır. Fakat günümüzde artık mobil uygulamalar üzerinden daha çok oynanıyor. Aranızda sudoku nedir nasıl oynanır bilmeyenler olabilir. Aslında çok basit bir oyundur, birkaç kuralı var buna dikkat ederek oynayabilirsiniz. Basit bir oyun dedik ama kuralları ve mantığı basit bir oyun demek daha doğrudur. Çünkü zorluk derecesi arttıkça size saç baş yoldurabilir. Çıkmaza girip yarıda bırakmanın çok yaygın olduğu bir oyun olduğunu belirtmekte fayda var.

Sudoku nedir?

Sudoku Japon zeka oyunudur. Japonca “sayılar tek olmalı” anlamına gelen “Suuji wa dokishin ni kagiru” kelimelerinin kısaltmasıdır Sudoku. Her satır ve sütun da 9 kutucuktan oluşan bir bulmacadır. Standart olarak 9 x 9 boyutlarındadır. 9 x 9 boyutları içinde 3 x 3 boyutlarında küçük kafesler barındırıyor.

Sudoku nasıl oynanır?

Öncelikle bu oyunu gazete üzerinde oynayacaksınız yanınızda kurşun kalem ve silgi olması lazım. Çünkü birçok deneme yapmak gerekebilir. Soldan sağa 9 kutucuğun her birinde 1 ile 9 arasında farklı bir rakam bulunmalıdır. Aynı zamanda her sütunda yukarıdan aşağı doğru yine 1 ile 9 arasında farklı rakamlar bulunmalı. Ve son olarak da 3 x 3 küçük bölümlerde yine 1 ile 9 arasında rakamlar sadece bir kez kullanılmalı. Oyunun zorluğu işte burada başlıyor. Her satırda, her sütunda ve her 3 x 3 bloğunda kullanılan rakamlar sadece bir kez kullanılmış olmalıdır.

Mesela soldan sağa 9 kutucuk var, bu kutucuklarda “2” rakamı sadece birinde olmalı, 3 rakamı sadece birinde olmalı, 4 rakamı sadece birinde olmalı şeklinde devam eder. Satırda sütunda veya 3 x 3 bloğunda bir defa kullanılmış bir rakam tekrar kullanılamaz.

Hücrelerden birine bir rakam yazacağınız da hem o satırda hem o sütunda hem de o hücrenin bulunduğu 3 x 3 bloğunda o rakam sadece bir kez kullanılmış olmalıdır. Dolayısıyla yazacağınız rakamı bunu kontrol ederek yazmamız gerekiyor. Tabii ki bu rakamları yazarken bulmaca içerisinde önceden verilmiş birkaç rakamda göreceksiniz. Bu rakamlar size başlangıç için tüyolar verecektir. Boş hücrelerdeki rakamların yerlerini siz tespit edeceksiniz. Paylaştığımız oyun görselinde göreceğiniz üzere her satır her sütun ve her 3 x 3 bloğunda her rakam sadece bir kez kullanılmıştır. Resim üzerinden oyunu daha rahat anlayabilirsiniz. Sudoku oyununun kuralları, mantığı, nasıl çözüleceği, çözülmüş hali nasıl olmalı eklediğimiz görsel üzerinden ve anlattıklarımızı okuyarak anlayabilirsiniz.

sudoku nasıl oynanır

Sudoku nasıl çözülür?

Sudoku oyununda bulunan 9 x 9 platformunda her satır her sütun ve her 3 x 3’lük blok incelendiğinde her rakam sadece bir kez kullanılmış olmalıdır. yoksa sudoku bulmacasını çözmüş olursunuz.

Neden sudoku oyunu oynamalıyız?

en basiti Japonların oynadığı bir oyun diye bahsettik bu size bir fikir verebilir. 🙂 Aynı zamanda zekanızı ve üç boyutlu düşünme kabiliyetinizi geliştirmede oldukça faydalı bir oyundur.

Sudoku bulmaca oyununu oynamak için artık çok fazla alternatif var. Eskiden sadece gazetelerin veya dergilerinin bulmaca sayfalarında bulabildiğiniz oyun artık hem online olarak hem de cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulama üzerinden de kolayca ulaşılabilir durumdadır.

Size Yardımcı Oldu Mu?

2 / 3

Bir yanıt yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.